Profesor Layton i Zaawansowane Technologie

[SPOILER ALERT] Wczoraj skończyłem Professor Layton vs. Phoenix Wright. Zajęło mi to 29 godzin według zegara w konsoli. Z jakości gry jestem bardzo zadowolony, ale najbardziej zaskoczyła mnie rola nowoczesnej technologii...

W Professor Layton vs. Phoenix Wright: Ace Attorney, magia i iluzja miesza się z najnowszymi zdobyczami nauki.

W Professor Layton vs. Phoenix Wright: Ace Attorney, magia i iluzja miesza się z najnowszymi zdobyczami nauki.

Żeby opowiedzieć Wam tę historię, muszę jednak uciec do spoilerów. Z samego końca gry. Nie dotyczą one podstawowej kwestii ‚whodunnit’, ale mimo wszystko zdradzają jedną z tajemnic gry. Jednak są konieczne, aby nadać wpisowi kontekst. Czytacie więc na własną odpowiedzialność…

Otóż pod koniec swej przygody w mieście Labyrinthia, Layton jak i Phoenix Wright dowiadują się, w jaki sposób władca miasta tworzył iluzje, których byli świadkami przez cały czas swego pobytu tamże. W grę wchodzi skomplikowana maszyneria oraz hipnoza – mieszkańcy miasta zostali zahipnotyzowani, żeby nie widzieli przedmiotów w kolorze „czystej czerni”. Prof. Layton wyjaśnia, że czysta czerń to taka, która nie odbija promieni słonecznych. Żeby hipnoza działała, owe maszyny musiały zostać wykonane z materiału o takich właśnie właściwościach – niemal zerowym współczynników odbijania światła.

Brzmi jak fikcja? Naciągane i naiwne wytłumaczenie typowe dla japońskiej przygodówki? Niekoniecznie. Zaledwie dwa tygodnie temu trafiłem na artykuł o Brytyjczykach, którzy stworzyli nowy super-czarny materiał. Zbudowany z niezwykle drobnej siatki węglowych nanorurek, pochłania 99,965% promieni słonecznych, dzięki czemu wydaje się nam nie tylko idealnie czarny, ale również doskonale płaski. Przez brak refleksów i odbić, ludzkie oko nie jest w stanie ocenić nierówności na powierzchni obiektu pokrytego tym materiałem. Efekt jest taki, jakby patrzyło się w czarną otchłań kosmosu – pozbawioną gwiazd, jak po śmierci Wszechświata.

Tak wygląda prawdziwy super-czarny materiał.

Materiał ten ma nieoceniony potencjał wojskowy, więc spodziewam się, że wkrótce słuch o nim zaginie, a za naście lat pojawią się filmy dokumentalnych o tajnych prototypach niewidzialnych pojazdów. Polecam przeczytać cały artykuł, niesamowicie ciekawa lektura.

Zobacz również: Angry Birds Telepods w redakcji Gadżetomanii

Wróćmy jednak do Laytona. Skąd Hershel wiedział o istnieniu takiego materiału? Zapewne to przypadek, szczęśliwy traf. Choć niewykluczone, że któryś ze scenopisarzy interesuje się nowymi technologiami i natrafił na informacje o badaniach nad tego typu materiałami. Nie mógł tylko wiedzieć, że kilka miesięcy po premierzy jego gry naukowcy zaliczą taki sukces.

Nie mogłem powstrzymać się przed opisaniem tych dwóch faktów, ponieważ podobieństw i zbiegów okoliczności jest więcej. Jak wspomniałem, super-czarny materiał zapewne znajdzie zastosowanie w wojskowości do maskowania pojazdów, budynków, a być może także ludzi. I tak własnie został wykorzystany w grze! Magiczna peleryna-niewidka, rodem z sagi o czarodzieju, co lubił rude, w Laytonie okazuje się w istocie pokryta materiałem w kolorze czystej czerni. W podobny sposób zostaje ukryty jeden z kluczowych dla fabuły budynków.

Jakby tego było mało, i w grze, i w rzeczywistości za odkrycie tego niezwykłego materiału odpowiedzialni są Brytyjczycy! Cytując klasyka: Przypadek? Nie sądzę!!!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Gry, komiksy i klocki z historią - to żaden skandal. W ten sposób promuje się pamięć o Powstaniu Warszawskim GOG.com popełnia błąd i rozdaje gry za darmo, ale gracze wcale ich nie chcą! Maszyny do pisania wracają do łask! Regres technologiczny powstrzyma podsłuchujących? Bądźmy poważni! Gry konsolowe w Biedronce. Świetna okazja i... zła wiadomość - tytuły na PS3/Xboksa 360 sprzedają się w Polsce fatalnie! Polska promuje się na portalu pełnym słodkich kotków. Ale czy to dobra promocja? “Nie ma polskiej wersji? Nie kupuję!”. Może tak przekonamy do lokalizacji? Ćpanie na ekranie: najciekawsze fikcyjne narkotyki z filmów Potraficie jeszcze skupić się na oglądaniu telewizji? Większość Polaków nie potrafi Godzina W w Enemy Front. Gry mogą świetnie promować polską historię! I szkoda, że ten potencjał nie jest wykorzystany 10 niesamowitych speedrunów. Jak szybko można ukończyć znane gry? Gry za grosze. Hitman, Deus Ex, Magicka, Just Cause, Kane & Lynch 2 i Lara Croft Nie, piractwo w Wielkiej Brytanii nie będzie legalne. I bardzo dobrze Wzruszająca historia: syn gra na Xboksie, ścigając się z duchem zmarłego ojca Kupiłeś The Sims 3 ze wszystkimi dodatkami? Mógłbyś mieć Xboksa One. Gry są za drogie, potrzebujemy modelu free-to-play! E-sport w polskiej telewizji. Czy takie transmisje są potrzebne? Wcale Gry jako ilustracja prawdziwych wydarzeń. Takich wpadek będzie więcej - i nie ma się z czego śmiać Każda katastrofa nas dotyczy. Na Facebooku śmierć jest blisko nas. Za blisko? Wpadka rosyjskiej telewizji. Zilustrowali swój materiał zdjęciem z Metal Gear Solid V “Napisali o nas zagranicą!”. Co ludzie powiedzą - najgorszy kompleks Polaków najbardziej widoczny jest w Sieci KOR-FX - kamizelka dla gracza, dzięki której poczujesz rany i uderzenia InkCase Plus - miniczytnik obudową do smartfona. Po co nam Kindle? Gorący czerwiec, czyli co się działo ostatnio w polskiej branży gier komputerowych – krótkie podsumowanie